AKO VYBAVÍTE HYPOTÉKU?

 

  • Ak už presne viete, na čo financie potrebujete, ideálne je zistiť si, koľko Vám Váš rodinný rozpočet umožní požičať si. Predbežnú (orientačnú) výšku úveru zistíte na maxiHypo.sk, alebo Vám ju prepočíta finančný agent, príp. poradca v banke. Presnú výšku úveru sa však dozviete až po podaní a vyhodnotení Vašej žiadosti v banke. K žiadosti ešte bude nutné predložiť niekoľko dokladov a spresniť informácie napr. o splatnosti, výdavkoch a pod..
  • Či pôjdete priamo do banky, alebo využijete služby finančného agenta, je len Vás. Rozdiel je v čase a v možnostiach. Kým v banke získate len jednu ponuku konkrétnej banky, finančný agent Vám umožní vybrať si ponuku z viacerých bánk. Zároveň Vám ušetrí čas a bude Vás sprevádzať celým procesom.

 

Ak by ste sa predsa len rozhodli navštíviť priamo banku, takto približne to bude prebiehať:

stretnutie

1. ÚVODNÉ STRETNUTIE A PODPIS ŽIADOSTI

K podpisu žiadosti môže dôjsť aj na prvom stretnutí. Záleží to napr. od dokladov, ktoré k žiadosti potrebujete, od typu Vášho pracovného pomeru, od banky atď. Podpis žiadosti Vás ešte k ničomu nezaväzuje. Banka ju prehodnotí a oznámi Vám, či (a za akých podmienok) Vám úver poskytne (príp. neposkytne). K žiadosti je potrebné predložiť dokumenty podľa účelu úveru napr. návrh kúpnej zmluvy a pod. Po schválení žiadosti sa ešte stále môžete rozhodnúť, či s podmienkami súhlasíte a úver zoberiete alebo nie. Ak nie, požiadate o storno žiadosti. Ak áno, dohodnete si deň podpisu zmlúv a príp. ďalšie podmienky, ktoré budú k podpisu zmlúv potrebné.

ZO

2. ZNALECKÝ POSUDOK

Je prílohou k žiadosti o úver. Pred samotným oslovením znalca je ale dobré najskôr navštíviť maxiHypo.sk resp. finančného agenta, alebo ísť priamo do banky, aby Vám poskytli základné informácie napr. o akceptovaní vášho príjmu alebo možnostiach stanovenia interného ohodnotenia Vašej nehnuteľnosti (aby ste zbytočne nevyhodili peniaze na znalecký posudok, ak by Vám banka úver neposkytla). Prípadne tam získate kontakty na znalcov, s ktorými banky spolupracujú.

zmluva

3. PODPIS ZMLÚV

Ak máte úver schválený a rozhodli sa, že si ho zoberiete, okrem uzatvorenia úverovej zmluvy budete podpisovať aj zmluvu o zriadení záložného práva k nehnuteľnosti (zabezpečenie úveru).

poistenie

4. POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI A VINKULÁCIA

Nehnuteľnosť, ktorou je úver zabezpečený je potrebné poistiť a túto poistku následne vinkulovať v prospech banky. Toto poistenie vrátane vinkulácie Vám vie obvykle zabezpečiť aj finančný agent príp. banka.

kataster

5. NÁVŠTEVA KATASTRA NEHNUTEĽNOSTÍ

Je posledným krokom pred čerpaním finančných prostriedkov z úveru. Odnesiete zmluvu o zriadení záložného práva z banky na kataster, ktorý Vám jej prevzatie potvrdí. Toto potvrdenie následne prinesiete do banky. Niektoré banky Vám však túto povinnosť zabezpečia a „navštívia“ kataster za Vás.

uver

6. ČERPANIE ÚVERU

Banka prevedie finančné prostriedky na účet napr. predávajúceho (pri kúpe nehnuteľnosti) alebo na Váš osobný účet alebo ich pošle do banky v ktorej splácate „starý“ úver (záleží od účelu úveru).

Je toho ešte veľa s čím sa môžete stretnúť a všetko sa to snáď ani popísať nedá. Ale ničím z toho sa zaoberať nemusíte, ak sa rozhodnete využiť moje služby.